Czy Terapia Online jest skuteczna?
- DagmaraMinkiewicz
- 30 lip 2024
- 2 minut(y) czytania
Plusy terapii online:
- Dostępność i wygoda: Terapia online umożliwia uczestnictwo w sesjach z dowolnego miejsca, co jest szczególnie przydatne dla osób mieszkających w odległych miejscowościach lub mających ograniczenia mobilności.
- Anonimowość i prywatność: Możesz czuć się bardziej komfortowo rozmawiając z terapeutą w zaciszu własnego domu.
- Szeroki wybór specjalistów: Dzięki terapii online masz dostęp do wykwalifikowanych terapeutów z całego świata, co zwiększa szanse na znalezienie specjalisty, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Minusy terapii online:
- Brak osobistego kontaktu: Niektórzy mogą odczuwać brak fizycznej obecności terapeuty, co może wpływać na jakość sesji.
- Techniczne problemy: Problemy z połączeniem internetowym mogą zakłócać sesje.
- Ograniczenia w przypadku poważnych zaburzeń: Terapia online może nie być odpowiednia dla osób z poważnymi problemami zdrowia psychicznego, które wymagają intensywnego monitorowania, są to rzadkie sytuacje, w których jedyną bezpieczną i możliwą dla pacjenta formą pomocy będzie psychoterapia stacjonarna. Przeciwwskazania obejmują głównie nasilone myśli samobójcze wiążące się z realnym zagrożeniem zdrowia i życia osoby w terapii, powtarzające się akty agresji w stosunku do siebie lub innych oraz aktywne stany psychotyczne (np. urojeniowe).
Skuteczność terapii online w nurcie poznawczo- behawioralnym (CBT)
Badania pokazują, że terapia poznawczo-behawioralna (CBT) online jest równie skuteczna jak terapia w gabinecie, przykładowo:
- Badanie opublikowane w "Journal of Affective Disorders" w 2014 roku wykazało, że CBT online jest skuteczna w leczeniu depresji i lęku.
- Metaanaliza z 2018 roku, opublikowana w "Behaviour Research and Therapy", potwierdziła, że CBT online jest równie skuteczna co tradycyjna terapia w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych.
Komu może pomóc terapia psychologiczna online?
- Osoby z ograniczonym dostępem do specjalistów: Mieszkańcy małych miejscowości czy osoby z ograniczeniami mobilności.
- Ludzie z napiętym grafikiem: Możliwość elastycznego ustalania sesji.
- Osoby ceniące prywatność: Preferujące terapię w domowym zaciszu.
- Osoby pracujące lub mieszkające za granicą: Ci, którzy potrzebują kontaktu z terapeutą mówiącym w ich języku ojczystym.
- Osoby, które dużo podróżują służbowo i prywatnie: Mogące skorzystać z terapii niezależnie od miejsca pobytu.
- Osoby, które nie są w stanie wychodzić z domu – czasowo lub permanentnie z przyczyn medycznych lub z powodów psychologicznych.
Obawy przed terapią online:
Obawy, czy psychoterapia online będzie dla mnie skuteczna są naturalne, bo w końcu każdy z nas zgłasza się do specjalisty z unikalnym problemem i historią życia. Faktem jest jednak, że te unikalne zdarzenia i trudności przekładają się na powtarzalne zestawy objawów (np. depresyjne lub lękowe), które mogą być skutecznie leczone online.
Jak przygotować się do terapii zdalnej, aby czerpać zniej jak najwięcej korzyści?
- Stabilne połączenie internetowe: Upewnij się, że masz stabilne połączenie internetowe, aby uniknąć przerywania sesji.
- Prywatne miejsce: Wybierz ciche i prywatne miejsce, gdzie nie będziesz się martwić o przerwy i czujesz się bezpieczna/ bezpieczny.
- Zadbaj o sprzęt: Sprawdź, czy kamera i mikrofon działają poprawnie przed sesją.
- Przygotuj notatki: Zapisz sobie tematy, które chciałbyś omówić, aby nie zapomnieć o ważnych kwestiach.
Podsumowanie
Terapia online to wygodna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych sesji terapeutycznych, potwierdzona badaniami naukowymi. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy psychologicznej, rozważ umówienie się na sesję online. W przypadku terapii CBT możesz osiągnąć równie dobre wyniki jak w przypadku terapii bezpośredniego kontaktu.
Comments